Zaczęło się od filmu!
Pomysł zrodził się podczas tworzenia filmu „Sen nocy nie tylko letniej”, realizowanego w ramach projektu „Wielka Przygoda z Filmem” pod opieką artystyczną reżysera Jacka Filipiaka. Oczarował nas efekt końcowy pracy amatorów i profesjonalistów. Wraz z uczniami chcieliśmy pokazać nasz film szerszej publiczności. Brakowało Nam festiwalu, w którym znalazłoby się miejsce na filmy z udziałem Osób z Niepełnosprawnością, spełniających się w roli aktorów i twórców, bez sztucznych wzruszeń, wywołujących jedynie litość i współczucie widza. Stworzyliśmy więc własny festiwal!
Wszyscy mamy coś do przekazania
Chcemy wywoływać współczucie tylko wtedy, kiedy jest elementem prezentowanej przez twórców sztuki filmowej. Wychodzimy ponad niepełnosprawność poruszając aktualne i uniwersalne tematy. Wzruszamy, bawimy i pobudzamy do myślenia za pomocą stworzonych filmów. Spotykamy się i rozmawiamy na ich temat, wspólnie zmieniając postrzeganie Osób Niepełnosprawnych przez społeczeństwo.
Filmy
Festiwal to wydarzenie dla wszystkich, którzy cenią sztukę filmową i po prostu lubią oglądać filmy.
Autentyczność
Pokazujemy prawdziwe i zwyczajne potrzeby osób z niepełnosprawnością, ich pasje, marzenia i zainteresowania.
Radość
Nasi bohaterowie to herosi codzienności. Zamiast pokazywać nieszczęśliwe życie, skupiamy się na radości z tworzenia.
Relacje
Zmagania artystyczne są pomostem łączącym niepełnosprawnych twórców z widzami.
Czym jest filmoterapia?
Film, jak każda dziedzina sztuki posiada właściwości terapeutyczne, ale spośród wszystkich dziedzin najbardziej oddziaływuje na emocje. Jako widz, spotykając się z bohaterem filmowym, dzieląc z nim radości i smutki, wzloty oraz upadki, właściwie spotykamy się ze sobą samym i dostrzegamy, że w świecie uczuć nie istnieją podziały na pełno i niepełnosprawnych.
Jako twórcy dzielimy te emocje na innym poziomie. Mierzymy się z rolą twórców i aktorów, odkrywając swoje mocne i słabe strony. Spełniamy się doświadczając złożonego procesu tworzenia filmu i uczymy jak ważny w przekazie jest obraz, muzyka, dźwięk, ruch i efekty specjalne, ale przede wszystkim bohaterowie i ich emocje.
Kto za tym stoi?
Pomysłodawcą festiwalu jest Stowarzyszenie nieCodzienność, które zajmuje się działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, uczniów, studentów, amatorów i osób profesjonalnie zajmujących się działalnością filmową oraz innymi dziedzinami sztuki.
Stowarzyszenie nieCodzienność
ul. Sielska 17/12, 60-129 Poznań
Regon: 366928112
Tel. 509 076 639
Email: kontakt@ffnc.pl
Chcesz pomóc?
Festiwal Filmów nieCodziennych to efekt zaangażowania ludzi, instytucji oraz firm, którzy ofiarowali swoje umiejętności i czas. Pomogli zrealizować nasz pomysł udostępniając salę kinową, wspierając nas technicznie oraz merytorycznie i fundując nagrody. Niezależnie od tego, co możesz zaoferować, Ty także możesz pomóc! Przejdź dalej i sprawdź, co możesz zrobić.